Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo
Zapis webinaru: "Wychowanie cyfrowe dzieci. Najczęstsze błędy rodzicielskie – CZĘŚĆ 1" już dostępny!
Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części webinaru, w którym omawiane są najczęstsze błędy rodzicielskie w wychowaniu cyfrowym. To cenne źródło wiedzy dla każdego rodzica, który chce świadomie wspierać swoje dziecko w świecie technologii.
🔗 Obejrzyj tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=6OhB3FBBma0
🎥 Nie przegap kolejnych części – śledź nasze aktualizacje!
🌐💻🎮Skala higieny cyfrowej
Szanowni Rodzice, Szanowni Nauczyciele, Szanowni Państwo,
przekazujemy Wam skalę higieny cyfrowej, która może być wypełniana przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Znajdziecie ją tutaj: Skala Higieny Cyfrowej.
Składa się ona z 15 pytań, a po ich wypełnieniu pokaże się wynik testu oraz krótki opis i rekomendacja, co możecie zrobić, aby zwiększyć swój poziom higieny cyfrowej.
Fundacja Dbam o Mój Zasięg już od roku 2018 mówi o higienie cyfrowej. Wkrótce będzie dostępny test na poziom problemowego używania smartfona.
***
Webinary w ramach Gdańskiego Kodu Rodzicielskiego
Zapraszamy do korzystania z webinarów przygotowanych w ramach Gdańskiego Kodu Rodzicielskiego!
To unikalna inicjatywa skierowana do rodziców, która oferuje bezpłatny dostęp do wiedzy i praktycznych wskazówek związanych z wychowaniem dzieci, budowaniem relacji rodzinnych oraz wspieraniem rozwoju emocjonalnego i społecznego najmłodszych.
Dlaczego warto?
- Dostęp do nagrań webinarów, które już się odbyły – można obejrzeć w dogodnym dla siebie czasie.
- Ekspercka wiedza podana w przystępny sposób.
- Tematyka dostosowana do potrzeb współczesnych rodzin.
Dostępne tematy webinarów:
📌 Internet a zachowania samobójcze młodzieży – zrozumieć, aby zapobiec
📌 Rola rodziców w procesie wchodzenia dziecka w świat cyfrowy
📌 Stres i jego kontrola okiem neuronauki
📌 Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – jak być dobrym rodzicem?
📌 Przygotowanie do drogi, czyli rola rodzica w kształtowaniu poczucia własnej wartości u dziecka
📌 Samopomoc i wsparcie psychiczne dla rodziców: Jak radzić sobie z własnymi problemami psychicznymi, będąc jednocześnie rodzicem, dostępne formy wsparcia i pomocne zasoby
Gdzie znaleźć nagrania?
Nagrania dostępne są na stronie Gdańskiego Kodu Rodzicielskiego:
- Praktyczne wskazówki i standardy ochrony dzieci w czytelnej formie.
- Wsparcie w edukacji na temat relacji, bezpieczeństwa i rozwoju dziecka.
- Materiały opracowane przez ekspertów, które można wykorzystać w domu, szkole czy innych placówkach edukacyjnych.
📌 Standardy ochrony małoletnich
📌 Budowanie zdrowych relacji z dziećmi
📌 Radzenie sobie z trudnymi emocjami u najmłodszych
Zachęcamy do korzystania z materiałów i dzielenia się nimi z innymi – wspólnie wspierajmy świadome rodzicielstwo i bezpieczne środowisko dla dzieci.
***
W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo przygotowano kampanię społeczną "Bajeczna świadomość" skierowaną głównie do rodziców małych dzieci oraz spodziewających się dziecka. Powstał także cykl darmowych webinariów poświęconych uważności rodzicielskiej we wchodzeniu w świat nowych technologii wspólnie z dzieckiem. Fundacja "Dbam o mój zasięg" zaprasza także nauczycieli do skorzystania z oferty. Więcej informacji pod linkiem:
***
Webinaria dla rodziców
12 października Log in: Temperament małego dziecka, a nowe technologie - JOANNA FLIS (clickmeeting.com)
19 października Log in: Czy smartfon to dobra grzechotka i co na to neuronauka? - WOJCIECH GLAC (clickmeeting.com)
26 października Log in: Rodzicielska Supermoc. Wartość dobrych relacji rodzinnych w świecie nowych technologii - ANNA HADY (clickmeeting.com)
9 listopada Log in: Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać? - MACIEJ DĘBSKI (clickmeeting.com)
***
Depresja to nie gorszy dzień - poradnik dla rodziców i nauczycieli
***
SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO (https://dbamomojzasieg.pl/soc/) to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej. Za nami szereg działań i inicjatyw takich jak m.in.:
1. Udział w ogólnopolskim projekcie badawczym, którego celem jest zbadanie jakości relacji panujących w szkole pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami, z uwzględnieniem wątków edukacji zdalnej i pandemii koronawirusa. Projekt, którego pełna nazwa to „Ocena jakości relacji szkolnych”, realizowany jest przez Fundację Dbam o Mój Zasięg we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerem projektu jest firma REBEL.
Dane zebrane w badaniu ogólnopolskim posłużą do:
a. stworzenia szczegółowego raportu z badań,
b. opracowania rekomendacji dla rodziców, uczniów oraz nauczycieli w zakresie tworzenia silnych więzi i relacji szkolnych,
c. opracowania szkolnego programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży,
d. opracowania programu szkoleniowego dla rodziców oraz nauczycieli,
e. przygotowania metodologii szczegółowych badań jakościowych w podejmowanej tematyce.
2. Udział w kampanii społecznej „DOBRZE, ŻE JESTEŚ”, której celem było budowanie świadomości na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka. Wśród zaplanowanych działań znalazły się m. in. warsztaty i materiały edukacyjne dla uczniów, szkolenia dla rodziców i nauczycieli (https://dobrzezejestes.org)
3. Udział w kampanii społecznej “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. W poprzednich edycjach kampanii wzięło udział kilka tysięcy szkół z Polski i zagranicy, których uczniowie wysłali ponad 3 miliony kartek do swoich bliskich oraz osób samotnych i potrzebujących (https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=441026563242277)
4. Zorganizowanie szkolnego TYGODNIA DBANIA O RELACJĘ o podtytule AKCJA – RELACJA mającego na celu zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich.
5. Korzystanie podczas zajęć z pakietu FONOLANDIA. FONOLANDIA to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjny dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Skierowany jest do najmłodszych użytkowników: 5- i 6-latków oraz uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej (https://www.fonolandia.edu.pl)
***
WARTO KLIKNĄĆ
Zapis wybranych webinarów dla rodziców i nauczycieli w ramach kampanii "Dobrze, że jesteś" <kliknij tutaj>
Kampania "Dobrze, że jesteś" - podcasty <kliknij tutaj>
Link do filmu „10 zasad higieny cyfrowej dla graczy” <kliknij tutaj>
Link do badań i materiałów projektu badawczo - edukacyjnego GRANIE NA EKRANIE – młodzież w świecie gier cyfrowych <kliknij tutaj>
Link do materiałów dot. higieny cyfrowej <kliknij tutaj>
Test symptomów depresji dla dzieci i młodzieży <kliknij tutaj>
Test symptomów depresji dla dorosłych <kliknij tutaj>